Loading
КНИГА РОКУ-2021: Обрані найкращі українські книжки за версією ВВС

Цього року журі обирало переможців Книги року ВВС-2021 серед 39 претендентів.

Книгою року BBC-2021 став роман "Хто ти такий?" Артема Чеха, видавництво Меридіан Черновіц.

Артем Чех народився 13 червня 1985 року у Черкасах. У 1999 році став випускником музичної школи (фортепіано, гітара, сопілка). У 2002 році закінчив школу, переїхав до Києва та вступив до Державної Академії Керівних Кадрів Культур і Мистецтв на спеціальність "соціологія". З 2008 по 2012 роки жив у с. Мрин Чернігівської області. З травня 2015 по липень 2016 рр. служив у лавах ЗСУ. Одружений, виховує сина.

Автор понад десяти прозових та нон-фікшн книжок. Окремі твори перекладалися німецькою, чеською, польською, англійською мовами. Отримав низку нагород, серед яких Літературна премія Гоголя (2018), Літературна премія імені Джозефа Конрада-Коженьовського (2019). У 2021 році у видавництві Meridian Czernowitz вийшов роман Артема Чеха “Хто ти такий?”, за яким українська режисерка Ірина Цілик зняла ігровий фільм “Я і Фелікс”, головну роль у якому грає український поет Юрій Іздрик

"Хто ти такий?"– час від часу запитує малолітнього Тимофія його контужений далекою війною ворог і друг, мучитель і наставник Фелікс. "Хто я такий?" – запитує себе наприкінці роману майже дорослий автобіографічний Тимофій. Шлях від першого питання до другого є неминучим для героя будь-якого роману виховання. У випадку Артема Чеха – виховання в тіні відразливого досвіду чужої війни, що раптом виявляється моральною і фізичною підготовкою до власної, хоча якраз її ми у цьому романі не знайдемо. Але, можливо, знайдемо всі ті дитячо-юнацькі ініціації, крізь які нам самим довелося продиратися до зовсім не такого, як очікувалося, дорослого життя.

Премію у номінації Книга року ВВС – Есеїстика-2021 здобула збірка есеїв Андрія Содомори "Про що писати…", видавництво Апріорі.

Андрій Содомора – письменник, перекладач, дослідник та інтерпретатор текстів світової літературної спадщини. Перекладає з давньогрецької, латини, а також є автором прозових та поетичних творів.

Професор кафедри класичної філології Львівського національного університету імені І. Франка. Кандидат філологічних наук, член Національної спілки письменників України, Дійсний член Наукового товариства ім. Шевченка. Лауреат Премії ім. Максима Рильського та Літературної премії ім. Григорія Кочура, премії міста літератури ЮНЕСКО та ін.

Книжка "Про що писати..." це своєрідна "екранізація" живої, в стані її народження, образної думки про найрізноманітніше, навіяне моментом: від невловних порухів у світі людської душі, мікросвіту, – й до пейзажів макросвіту. Присутність у цій книжці творів європейської, передусім античної літератури, прозорий, близький до розмовного стиль викладу робить її цікавою художньою ілюстрацією найвагомішого, із класичної давнини, вислову: "Vivere est cogitare" – Жити означає мислити.

У номінації Дитяча книга року BBC-2021 перемогла книга Петра Яценка "Союз Радянських речей", видавництво Портал.

Автор десяти книг у прозі. Журналіст, викладач творчого письма. Петро отримав численні національні літературні відзнаки, зокрема “Нові автори” та “Смолоскип”.

Один з романів Петра отримав першу премію Міста літератури UNESCO, ще один ліг в основу театральної постановки.

Член PEN Ukraine, учасник програми Gaude Polonia, лауреат програми Bank Austria Literaris. Твори Петра перекладені німецькою та польською мовами.

Що сучасні підлітки знають про пізньорадянське дитинство своїх батьків? Переважно нічого. Тоді все було таким інакшим і навіть моторошним: очікування на ядерну війну, пропаганда, дефіцит, дивні побутові предмети. Однак по бабусиних антресолях досі зберігаються купи радянських речей, а речі чудово оповідають історії. Як і батьки – якщо гарненько розпитати. Вирушаймо в історичний квест разом із героєм книжки.