Loading

Ključna aktivnost 1 Prijavni obrazac - upute

Prijavni obrasci za Ključnu aktivnost 1 (obrazac za kratkoročne projekte mobilnosti – KA122 i obrazac za projekte akreditiranih ustanova – KA121) za Natječaj 2023. dostupni su na sljedećoj poveznici:

Obrasci su dostupni online te jednom kada započnete s procesom ispunjavanja, dostupni su za uređivanje sve do konačnog podnošenja, najkasnije 23. veljače u 12 sati. Naravno, obrazac je u svakom trenutku moguće sačuvati i u PDF obliku. Unaprijed Vas obavještavamo da će online sustav ponekad imati poteškoća, te prijavi možda nećete moći uvijek pristupiti, no to Vas ne treba zabrinjavati. Imate dovoljno vremena za uređivanje prijave, a najvažnije je da ne čekate posljednji dan za njezino podnošenje :).

Na jedinstvenoj Erasmus+ platformi možete registrirati organizaciju ako još ne posjedujete OID, uređivati podatke o svojoj organizaciji, ispunjavati prijavne obrasce u željenom području te na taj način prijaviti projekt, no prije svega, možete se detaljno uputiti u tehničke specifikacije prijavnog obrasca koje je priredila Europska komisija i ostale vodiče namijenjene potencijalnim prijaviteljima i postojećim korisnicima.

Za početak, a prije registracije svoje ustanove, trebate kreirati svoj EU Login korisnički račun, upute kako to učiniti su ovdje. Svi novi prijavitelji moraju voditi računa o tome da je prije podnošenja prijave potrebno registrirati ustanovu na portal za sudionike te dobiti OID broj, koji unosite u prijavu, u dio "Participating organisations". Već registriranim ustanovama OID brojevi su automatski dodijeljeni, što je moguće provjeriti jednostavnom pretragom po nazivu na dijelu portala za već postojeće sudionike. Sve o registraciji ustanova pročitajte u kratkom vodiču.

Prijavni obrazac KA122 – Kratkoročni projekti mobilnosti učenika i osoblja u području odgoja i općeg obrazovanja

Prije ispunjavanja prijavnog obrasca, potrebno je detaljno proučiti dijelove Vodiča kroz program Erasmus+ (dostupna je i verzija na hrvatskom jeziku) koji se odnose na format KA121 i KA122. Svakako će Vas i sama forma prijavnog obrasca “upozoravati” na pojedinim mjestima ako se dogodi da unesete podatak koji nije u skladu s pravilima programa Erasmus+. Primjer:

Prema programskim pravilima, maksimalno trajanje aktivnosti po modelu job shadowing iznosi 60 dana – obrazac će Vas upozoriti na to ako ste unijeli dulje trajanje.

DIJELOVI PRIJAVNOG OBRASCA

CONTEXT

U ovom uvodnom dijelu pružate osnovne informacije o svojem projektu, kao što su naziv i trajanje. Formalno prihvatljivo trajanje pronaći ćete u Vodiču kroz program Erasmus+, u kriterijima formalne prihvatljivosti.

PARTICIPATING ORGANISATIONS

U ovom dijelu unosite podatke o svojoj ustanovi i ustanovama primateljicama, odnosno Hosting Organisations (u kojima će se odvijati mobilnosti). Prijava će svakako biti kvalitetnija i bolje ocijenjena ako bude sadržavala što više informacija o planiranim aktivnostima pa preporučujemo da unesete podatke o ustanovama primateljicama (možete čak izabrati hoće li podatak o ustanovi sadržavati OID ili ne).

BACKGROUND

Ovdje predstavljate svoju ustanovu: profil i broj djelatnika i/ili učenika, vrstu programa koji/koje provodite, prethodna iskustva s projektima u okviru programa Erasmus+.

PROJECT OBJECTIVES

Detaljno opišite svoju ustanovu i njezine specifičnosti, a posebno potrebe učenika i nastavnika i izazove s kojima se suočavaju – projekt koji prijavljujete prvenstveno će odgovoriti na te potrebe – pripazite na tu poveznicu.

Potrebe koje navedete dokumentirajte i obrazložite – primjer: potrebe učenika – niska razina poznavanja stranih jezika, nesamostalnost, nedostatak praktičnih znanja – zašto je to važno? - primjerice, slaba zapošljivost – pripazite da navedene potrebe budu što karakterističnije za Vašu ustanovu i Vaše učenike.

KARAKTERISTIKE CILJEVA

  • konkretni, realistični, specifični, mjerljivi (SMART)
  • dobrobit za vašu organizaciju
  • VAŽNO: povezani/naslonjeni na opisane (i dokumentirane!) potrebe organizacije
  • navedeni u strateškim dokumentima, ako su priloženi
  • glavni elementi svakog cilja: naziv, opis (što želite postići?), povezanost s potrebama i izazovima, timing, proces evaluacije (kako ćete mjeriti napredak?)
  • povezanost s ciljevima Programa

ACTIVITIES

Za istu mobilnost moguće je dodati više različitih sekcija (primjerice: 6 učenika će putovati avionom, a 2 učenika autobusom i avionom pa tu razliku u putnom aranžmanu treba prikazati na način kao što je u gornjem primjeru).

Planirane aktivnosti moraju biti jasno opisane (naziv, lokacija, trajanje) kako bi se lakše povezale sa zatraženim iznosima financijske potpore. Za svaku planiranu mobilnost poželjno je navesti njezin točan naziv i svrhu, te ju povezati s potrebama djelatnika/učenika i vaše ustanove i uskladiti s ciljevima.

Nakon što ste odabrali (Add activity) željenu aktivnost, za nju se s lijeve strane otvara polje Navigation koje vam ukazuje na sve elemente koje treba ispuniti kako biste u prijavnom obrascu pružili dovoljno informacija. Tek kad je svako polje (primjerice Description, Organisational support i tako dalje redom) u potpunosti ispunjeno, željena je aktivnost označena zelenom kvačicom i o njoj se prikazuje sažetak u polju pod nazivom Activities (sekcija Activities, u kojoj je prikazan sažetak svega što ste prethodno unijeli, nije namijenjena za editiranje već samo za čitanje).
Iznad svake sekcije (polja) prijavni obrazac pruža objašnjenje, odnosno upućuje Vas na ono što se od Vas očekuje u tom dijelu koji ispunjavate, istodobno Vas upućujući na važna pravila Programa koja trebate uzeti u obzir pri unosu podataka o planiranoj aktivnosti. U polju Descrtiption za svaku biste planiranu aktivnost (bilo da je to tečaj, poučavanje, mobilnost grupe učenika ili neka druga formalno prihvatljiva aktivnost) trebali pružiti konkretne informacije o sljedećim stavkama: koje će koristi sudionici mobilnosti imati od planirane aktivnosti; kojim prethodno postavljenim ciljevima; kako ćete procijeniti učinak, odnosno ostvarenost planiranih rezultata; pružit ćete detaljnije informacije o procesu odabira sudionika mobilnosti, imajući pri tom na umu ograničenje broja znakova (podatak o broju mogućih znakova je dostupan u gornjem desnom kutu svakog polja za odgovaranje).
PRORAČUNSKE KATEGORIJE

Za detaljan opis pojedine proračunske kategorije u kojoj možete zatražiti sredstva, ovisno o tipu aktivnosti, pogledajte tablični prikaz u Vodiču kroz program Erasmus+ (str. 110 - 113). Za većinu kategorija obrazac sam automatski računa iznos koji Vam je potreban, u odnosu na broj sudionika koji ste prethodno unijeli (osim u slučaju tzv. “stvarnih troškova” koji se odnose na potporu za inkluziju i izvanredne troškove).

Ipak, kada se radi o kategoriji Travel (Putovanje), potrebno je koristiti Kalkulator udaljenosti. Udaljenost se računa unosom mjesta polaska i mjesta dolaska na kojem će se mobilnost održati. Kada ste izračunali pomoću kalkulatora točnu udaljenost između mjesta zemlje pošiljateljice i mjesta zemlje primateljice sudionika mobilnosti, dobiveni raspon udaljenosti će Vam biti smjernica za odabir raspona udaljenosti u padajućem izborniku prijavnog obrasca u kategoriji Travel.

Imajte na umu da je u obrazac potrebno unijeti ispravan raspon udaljenosti koji dobijete izračunom u Kalkulatoru udaljenosti kako ne bi došlo do umanjenja financijske potpore ukoliko projekt bude odobren. Ako je unesen manji raspon udaljenosti od stvarne kilometraže dobivene u Kalkulatoru, ne može vam biti odobren veći iznos od onoga koji je zatražen u prijavnom obrascu.
Važno je navesti točne lokacije tečajeva kako bi se mogla provjeriti vjerodostojnost zatraženih putnih troškova. Posebno se to odnosi na slučajeve kada sjedište organizatora tečaja i lokacija tečaja nisu isti.

KOTIZACIJA

Kod unosa broja sudionika i dana potrebnih za izračun troškova za kotizaciju tečaja, potrebno je pripaziti na ukupni izračun troškova. U gornjem je primjeru obrazac pogrešno izračunao iznos troškova za kotizaciju. Prijavitelj je dužan provjeriti točnost zatraženog iznosa, odnosno ako je iznos koji se dobije upisom broja sudionika i broja dana pogrešan, potrebno je problem prijaviti nadležnoj nacionalnoj agenciji (odgojiopce@ampeu.hr). U suprotnom, prijavitelj u slučaju odobrenja projekta neće imati dostatna sredstva za pokrivanje troškova kotizacije tečaja, osim ako ne raspolaže vlastitim sredstvima kojima eventualno može nadoknaditi razliku. Formula za izračun kotizacije dostupna je u programskom vodiču.

QUALITY STANDARDS

Organizacije koje provode aktivnosti mobilnosti moraju se pridržavati zajedničkog skupa Erasmusovih standarda kvalitete. Standardi su osmišljeni tako da svim sudionicima omoguće ugodno kvalitetno iskustvo mobilnosti i povoljne kvalitetne ishode učenja i da sve organizacije koje primaju sredstva Programa doprinose njegovim ciljevima.

Standardi su uključeni u prijavni obrazac – potrebno je označiti da se prijavitelj obvezuje da će ih se pridržavati.

FOLLOW UP

Tko će biti odgovoran na razini ustanove za primjenu Erasmus standarda kvalitete? Tko će biti odgovoran za odabir sudionika mobilnosti? Tko će biti odgovoran za definiranje, evaluaciju i priznavanje ishoda mobilnosti?

Važno je unaprijed definirati članove projektnog tima i njihove zadatke te provesti transparentan postupak odabira sudionika mobilnosti.

Proces implementacije znanja i vještina stečenih na mobilnostima jedan je od najvažnijih dijelova projekta. Budući da su krajnja ciljana skupina ovakvih projekata učenici, potrebno je navesti konkretne primjere aktivnosti koje će se nakon provedenih mobilnosti provesti s učenicima, u nastavnim i izvannastavnim aktivnostima; u lokalnoj zajednici; u virtualnom okruženju. Poželjno je takve aktivnosti navesti strukturirano, prema temi i vrsti mobilnosti te nastavničkom profilu koji će te aktivnosti integrirati u svakodnevni rad škole.

Ne zaboravite u diseminaciju uključiti i učenike - doseg projekta će svakako biti veći i utjecat će na relevantne ciljane skupine!

PROJECT SUMMARY / ANNEXES

Za kraj, potrebno je još jednom pregledati zatraženu potporu, unijeti sažetak projektnog prijedloga na hrvatskom i engleskom jeziku te prvo preuzeti, a potom učitati scan pečatirane i potpisane Deklaracije časti.

Važno je pridržavati se načela koja se primjenjuju na bespovratna sredstva Europske unije, a opisana su u Vodiču kroz program Erasmus+.

Posebna napomena: Sve projektne prijave moraju sadržavati izvorni sadržaj čiji je autor prijavitelj ili druge organizacije koje zajednički podnose zahtjev za bespovratna sredstva. Nijedna druga organizacija ni vanjske osobe ne mogu biti plaćene za sastavljanje prijave.

Kada ste u potpunosti sigurni da je obrazac gotov, kliknite SUBMIT i pričekajte rezultate koji će biti objavljeni u roku od 4 mjeseca od roka za podnošenje projektne prijave. Napominjemo da bi bilo dobro predati obrazac barem jedan dan prije roka kako biste izbjegli eventualne tehničke poteškoće u prijavljivanju. Sretno!

Credits:

Created with an image by geralt - "paper wall structure"