«Вечори на хуторі біля Диканьки», стала першою виданою під власним прізвищем книгою великого письменника.
Книга Гоголя ділиться на дві частини, видані з невеликим проміжком часу. Кожна з них починається передмовою вигаданого автора, пасічника Рудого Панько. Панько повідомляє, що почув записані ним оповідання під час зимових вечорів на малоруському хуторі Диканька від присутніх, аби скоротити час на посиденьках односельців.
Працюючи під Санкт-Петербургом над цією збіркою, у листах до матері, яка жила в Полтавській області, Гоголь просив детально описати, як народ святкує різні празники, зокрема Різдво, і зробити детальний опис традиційного одягу. Наприклад, від і до розписати, у що мають бути вбрані наречений і наречена на весіллі, і сам весільний обряд у найменших подробицях. Своїх сестер він просив надіслати йому тексти колядок і звичаї святкування Івана Купала.
Моє серце назавжди залишиться прив'язаним до священних місць батьківщини
писав Гоголь у листах до матері.
У наступних листах він просив надсилати йому предмети народного побуту та елементи одягу. Письменник поринув у вивчення фольклору, читаючи праці з етнографії, лінгвістики, народної медицини та чаклунства.
Гуляка, і по обличчю видно! Червоні, як жар, шаровари, синій жупан, яскравий кольоровий пояс, при боці шабля і люлька з мідним ланцюжком до п'яти — запорожець, та й годі!
У «Вечорах на хуторі біля Діканьки», цій справжній перліні літературної спадщини письменника, буденне і чарівне переплетені так тісно, що створюється особливий містецький простір, у який занурюється читач. Письменник творив у двох вимірах — звичайному і надприродному. З одного боку, ми бачимо людей з їхніми позитивними рисами і недоліками. А з іншого — переносимося у таємничий світ, що викривляє дійсність, як криве дзеркало. І це взаємопроникнення реального та фантастичного характеру для «Вечорів на хуторі біля Диканьки» — так званої «різдвяної» збірки творів Миколи Васильовича Гоголя, що полюбилася багатьом поколінням читачів. Автор «Вечорів на хуторі біля Диканьки» ніби грається з читачем, розширюючи межі свідомості й дозволяючи поглянути на зоровий світ під незвичним кутом.
Чи знаєте ви українську ніч? О, ви не знаєте української ночі. Вдивитися у неї: з середини дивиться місяць. Безмежний небесний намет напнувся, розгорнувся ще неосяжніше. Горить і дихає він. Земля вся в срібному сяйві; і чудове повітря, прохолодно-задушливе, і повне ласкавості, і рухає океан пахощів. Божественна ніч! («Травнева ніч, або Утопленниця » )
Гоголь ніби збирає голоси своїх героїв і говорить разом з ними мовою, що схожа на пісню. І разом зі своїми героями він створює чудову книгу, сповнену любові до людей, живих почуттів.
Їй усе забавки; а я стою перед нею, мов дурень, і очей не зводжу з неї. І все б стояв перед нею, і вік би не зводив з неї очей!
На прикладі своїх героїв Гоголь показує, що гроші далеко не завжди є синонімом щастя, земні пристрасті роблять з людини заручника темних сил, а чеснота і щира віра завжди врятують навіть в самій складній життєвій ситуації, все таємне, так чи інакше, стає явним, а за скоєне зло незмінно прийде розплата.
Збірка повістей «Вечори на хуторі біля Диканьки» не тільки стала першим серйозним і успішним твором Гоголя, але ще й перевернула з ніг на голову світогляд письменника, раз і назавжди змінивши його долю.
Я шануюся загадкою для всіх, – писав М. Гоголь, – ніхто не розгадав мене зовсім. …Як завгодно почитайте мене, але тільки зі справжньої моєї ниви ви дізнаєтесь справжній мій характер
Двотомник творів українського письменника, який був виданий ще за життя автора в Санкт-Петербурзі в 1831-32 роках, став найдорожчим лотом аукціону — унікальне видання пішло з молотка на аукціоні Christie's у Лондоні за 175 тисяч фунтів стерлінгів (224 тисячі доларів).
Твір неодноразово був екранізований.
«Ніч перед Різдвом» — німий художній фільм Владислава Старевича, екранізація повісті Миколи Гоголя, який був знятий у Російській імперії 1913 року.
«Ніч перед Різдвом» — радянський повнометражний фільм у стилі традиційної анімації, який був створений 1951 року на московській студії Союзмультфільм сестрами Брумберга.
Екранізація повісті Миколи Васильовича Гоголя «Ніч перед Різдвом» поставлена «майстром кіноказки» режисером Олександром Роу 1961 року.
«Вечори на хуторі біля Диканьки» — телевізійна кінокомедія-мюзикл 2001 року за мотивами повісті Миколи Гоголя «Ніч перед Різдвом»
Ресурси:
https://crafta.ua/lots/6537556441-gogolvechori-na-hutori-bilya-dikankiantikvarna-podarunkova-kniga