Loading

Školní časopis Září a říjen

MISS

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké by to bylo, kdyby se Váš oblíbený učitel či učitelka objevili v soutěži? Tohle však není jen tak ledajaká soutěž. Asi všichni známe soutěž MISS krásy. A právě do této soutěže jsme zapojili učitele a učitelky z celé školy.

Jen Vy můžete rozhodnout, kdo se objeví na stupních vítězů. Vyplněním formuláře, který dostanete na gmail, rozhodnete o vítězi. Hlasovat můžete jak pro učitelky, tak i učitele. Koho vyberete, je čistě na Vás. A nezapomeňte, každý hlas se počítá. Asi každý se chtěl nějaké té soutěže nejen zúčastnit, ale i ji vyhrát. V každé správné soutěže jsou ceny, že ano? Tahle není výjimkou. Diplom a medaili dostane každý, kdo se umístí na stupních vítězů. Vítěz získá korunku. Všem učitelům a učitelkám přejeme za tým časopisu hodně štěstí. Ať vyhraje ten nejlepší

VYHLÁŠENÍ SOUTĚŽE MISS

Jistě si pamatujete dotazník, který jste na své emaily dostali na začátku října. Jde o Miss učitelé a učitelky. Dotazník byl poslán do všech tříd druhého stupně. Každý hlasoval na stupnici od 1 - 10 podle fotky a motta jednotlivých učitelů. Dohromady se zúčastnilo 15 učitelek a 6 učitelů a odměnili jsme první tři z každé kategorie. O vítězi rozhodlo svými hlasy 107 žáků. Ve středu 19. října proběhla o velké přestávce korunovace vítězů. První tři dostali diplom a medaili, vítězové ještě krásnou korunku. Sčítání hlasů bylo napínavé do posledního dne. Záleželo opravdu na každém hlasu. A pořadí dopadlo následovně: u dam byla 3. paní učitelka Bindr Machartová, 2. paní učitelka Kuncová a vítězkou kategorie Miss paní učitelky se stala paní učitelka Bieliková. U pánů to nebylo o nic méně těsné, na 3. místě se umístil pan učitel Kůta, na 2. místě pan učitel Bartůšek a vítězem kategorie Miss páni učitelé se stal pan učitel Pražák. Vítězům velmi gratulujeme.

Miss a Missák
Výherci soutěže miss

EDUCA

V rámci vzdělávacího programu Educa, který se uskutečnil v Liberci byla možnost navštívit různé firmy. 9.C navštívila Makro. Zjistili spoustu zajímavých věcí a získali nové zkušenosti. Věděli jste třeba, že první Makro bylo postaveno v Ostravě? Dostali se na místa, která si obyčejný zákazník jen tak neprohlédne. Měli možnost zajít do chladícího prostoru, kde udržují zabalené potraviny, které následně odesílají. Jako překvapení si připravili menší ochutnávku. Žáci ochutnali různé druhy sýrů, uzenin a ovoce. A odnesli si výslužku.

V pátek se deváťáci + 8.A vydali do arény na klasickou Educu. Bylo zde spoustu škol i firem. Každý si vybral to, co ho zajímalo. Dozvěděli se užitečné informace ohledně přijímaček a kritérií o přijetí na danou školu. Někteří si namíchali svůj vlastní drink. Nebo si něco nového vyzkoušeli.

Hnyková Sabina 9.C

BÍLÁ PASTELKA PRO ŠKOLNÍ KLUB

Zástupci školního parlamentu si pro 3. a 4. třídy připravili akci na podporu nevidomých lidí.

Bylo připraveno devět stanovišť, kde měly děti zakryté oči, a mohly si zkusit například chůzi se slepeckou holí, ochutnávku nebo nalévání vody do kelímku, a sžít se tak s lidmi, kteří i přes vážné zrakové potíže hledají cestu k co možná nejsamostatnějšímu životu. Pokud děti prošly všechna stanoviště, dostaly sladkou odměnu.

Vanesa Bandyová, 9.A

Formulář

Rozeslali jsme do tříd formulář ve kterém byly otázky ke škole nebo na studenty. Odpovědi byly buď “ano”, “ne”, nebo psané. Ty psané se zde mohou objevit a budou vždy anonymní.

Jaký je váš názor na školní jídelnu?:

Tady byly odpovědi velmi pozitivní. Pár negativních se našlo, ale bylo jich velmi málo.

Jaký je váš nejoblíbenější učitel?:

Zde studenti nejčastěji psali pana učitele Pražáka

Co si myslíte o předmětu “profesní příprava”?:

Nejlepší odpověď byla tato: Naučí nás hodně co se týče absolventské práce a myslím si, že je to předmět, který nás hodně připraví.

Je podle vás důležité mít povinně volitelný předmět?:

34 studentů hlasovalo pro “ano” a 29 pro “ne”.

Myslíte si, že by telefony měly být povolené přes všechny přestávky?:

50 studentů hlasovalo pro “ano” a 13 pro “ne”.

Jste spokojeni se svou třídou?:

57 studentů hlasovalo pro “ano” a 6 pro “ne”.

Máte rádi školní časopis?:

42 studentů hlasovalo pro “ano” a 21 pro “ne”.

Je podle vás nějaký předmět, který vám přijde důležitý, ale nevyučuje se? Nebo nějaký, který je zbytečný, ale vyučuje se?:

Hodně studentů hlasovalo pro to, aby se vyučovala finanční gramotnost a nebyla jen jako volitelný předmět. Jako nejvíc zbytečný předmět většině přišla hudebka.

Sofie Bestová 9.C

PRVNÍ SCHŮZKA PARLAMENTU S NOVÝMI ZÁSTUPCI V ROCE 2022/2023

První schůzka parlamentu v tomto roce začala proslovem pana ředitele. Pan ředitel nám popřál, aby se nám povedlo uspořádat co nejvíce akcí, jak pro nás, tak ale i charitativních, pro ostatní v republice.

Také nám prozradil, že se chystá akce, která byla v Česku daným způsobem uspořádána pouze jednou, takže by z nás mohla být první škola, která událost uspořádá v Severních Čechách.

Dále jsme zjistili, že z loňského parlamentu nám zbyli jen 3 zástupci, ostatní byli v parlamentu poprvé. Doufáme, že noví členové přispějí mnoha nápady, jak na akce, tak i na chod parlamentu a prostředí ve škole.

Poté se řešily organizační věci, jako sestavení skupiny na WhatsAppu, nebo rozdání návratek na přespání ve škole.

Začali jsme organizovat akci pro Bílou pastelku, která se bude konat pro I. stupeň odpoledne po škole. Na této akci si budou děti moct vyzkoušet např. nalévání vody s přístrojem na měření hladiny, smyslové pexeso nebo chůzi se slepeckou holí a další aktivity ze života nevidomých.

Jan Fadrhonc, 9.A

ROZHOVOR S PANEM ŘEDITELEM

„Jaké máte ambice do nového školního roku?”

„Aby školní rok proběhl v klidu, jelikož máme za sebou dva složité roky. Navíc nám teď přibyly děti z Ukrajiny, myslel jsem si, že to bude větší problém, ale zvládli to dobře. Pro mě je důležité, aby škola fungovala v normálním režimu a hlavně se učilo. Doufám, že to nebude narušené distanční výukou, protože mnozí si myslí, že to je pohoda, když jsou doma.”

„Jak dlouho jste ředitelem na této škole?”

„Já jsem tady nastoupil v roce 1989, to znamená, že to je 33 let.”

„Na jakou akci se těšíte nejvíce v tomto školním roce?”

„Nejvíce se těším na jarmark ze všech těch jednorázových, tradičních akcí. A zrovna včera jsem SRPŠ představil projekt cirkusu, a to se některým rodičům moc nelíbilo. K tomuto projektu ještě musíme zjistit mnoho informací.”

„Chybí vám někdo z minulých deváťáků?”

„Ano jak z absolventů, ale i z našich bývalých studentů, kteří odešli na víceletá gymnázia mi jich chybí hodně. Myslím si totiž, že by tady u nás nabyli stejných vědomostí. Ale mám radost, když potkávám naše bývalé studenty, kteří jsou třeba i známí v podnikání nebo sportu.”

„Jste s pozicí ředitele spokojený?”

„S náplní práce spokojen nejsem, protože to je hodně administrativní. Ředitel by se totiž měl starat hlavně o učitele a žáky. Na to nám ve vedení školy zbývá málo času.”

„Co se Vám na naší škole nejvíc líbí? Co na ní máte rád?”

„Myslím si, že většina žáků a učitelů jsou hrdí, na to, jakou atmosféru tady máme, protože máme štěstí na lokaci naší školy.”

„Co nemáte na naší škole rád? A jak byste to změnil?”

„Nejvíce bych změnil chování jednotlivců na naší škole a taky hlavně, když si ubližují.”

„Jaké máte nyní rozdělané projekty co se školy týče?”

„Vedení školy se bojí, že na projekty nezbyde dostatek peněz, protože se teď všechno zdražuje. Například šatny u tělocvičny měly být hotové před třemi lety, ale pořád se na nás nedostala řada. Příští rok bycho

Jan Fadrhonc, 9.A

POCITY NOVÝCH DEVÁŤÁKŮ

Jaké máš pocity z přijímaček?

Ondra H., 9.C: No ono to nějak dopadne.

Tom P., 9.A: Těším se, až všichni budeme mít klid, a budeme to mít za sebou, ale netěším se na to učení a doučování.

Kiki V., 9.B: No, myslím si, že když se na to dobře připravím, tak to dám.

Jirka H., 9.C: Velký špatný. Snad se dostanu.

Kryštof B., 9.A: Bojím se, nevím jestli to zvládnu, ale budu v to doufat.

Jirka T., 9.B: Poměrně špatný no, bojím se.

Honza E., 9.C: Bojím se, mám strach, ale snad to zvládnu.

Filip P., 9.B: No, tak určitě se bojím, že jo, ale tak musíme se učit no.

Tom K., 9.A: Myslím, že to bude těžký, ale když se na to všichni dostatečně připravíme, tak to všichni dáme.

Bojíš se střední školy?

Ondra H., 9.C: Ne, nebojím.

Tom P., 9.A: Ne nebojím, protože věřím, že se dokážu zapojit do konverzace s novýma lidma.

Kiki V., 9.B: Asi ani ne.

Jirka H., 9.C: Ne, toho se nebojím, spíš těch přijímaček.

Kryštof B., 9.A: Nebojím. Těším se až odejdu ze základky.

Jirka T., 9.B: Střední školy se asi úplně nebojím.

Honza E., 9.C: Ani ne, jsem rád, že poznám nový lidi.

Filip P., 9.B: Bojím se, protože nechci opouštět náš kolektiv.

Tom K., 9.A: Třeba vůbec, těším se na to.

Jaký učitel ti bude nejvíc chybět až odejdeš na střední?

Ondra H., 9.C: Určitě paní učitelka Leiblová.

Tom P., 9.A: Pan učitel Bartůšek.

Kiki V., 9.B: No, tak pan učitel Kůta určitě.

Jirka H., 9.C: Tak určitě paní učitelka Leiblová.

Kryštof B., 9.A: Paní učitelka Kuncová.

Jirka T., 9.B: Pan učitel Pražák.

Honza E., 9.C: Asi paní učitelka Kuncová.

Filip P., 9.B: Paní učitelka Bieliková.

Tom K., 9.A: To je těžký, ale asi pan učitel Bartůšek.

Natka Pavlasová, 9.A

NASA Úspěch

NASA slaví úspěch v historické misi planetární obrany. Nárazem sondy DART vychýlila z kurzu Dimorphos, měsíc planetky Didymos, která je 11 milionů kilometrů od Země. Dobu jeho oběhu kolem planetky tím 27. září zkrátila o 32 minut. Cílem mise DART je připravit se na odvracení hrozby, kterou by mohla představovat podobná planetka mířící k Zemi. Na analýze dat po nárazu se podíleli i čeští vědci vedení astronomem Petrem Pravcem, který v roce 2003 odhalil právě Dimorphos.

DART je výsledkem mezinárodních snah.

Dimorphos kolem své planetky před nárazem sondy s rychlostí přes 22 500km/h obíhal jednou za 11 hodin a 55 minut. Vědci v uplynulých dvou týdnech díky pozorování teleskopy potvrdili, že doba oběhu je nyní o 32 minut kratší.

Natka Pavlasová, 9.A

INTERVIEW S PANEM UČITELEM PRAŽÁKEM

Jak jistě víte, v devátém ročníku je povinnost absolventských prací. Rozhodli jsme se vyzpovídat pana učitele Pražáka, a pomoct tak letošním absolventům, případně jim poradit.

Jak dlouho u nás funguje forma absolventských prací?

Myslím si, že je to již 13 rok.

Jsou v plánu nějaké změny?

Možná ano, přemýšlí se o přísnějším hodnocení. Práce by se hodnotila i v polovině roku a ne jen na konci.

Přemýšlí se nad sestavením témat, ze kterých by se vybíralo?

Ano, ten tlak tady je každý rok, ale já jsem vždy proti, protože mi přijde jednodušší učit žáky těmto dovednostem na tématu, které si zvolí oni sami.

Jak podle vás vypadala nejlepší absolventská práce, a jak nejhorší?

Tak to je velmi těžké, nejlepší absolventská práce se asi nedá vybrat, ale to jsou takové ty práce, které zůstanou v paměti. Třeba minulý rok, Model Papírového náměstí nebo Model létající rakety, různá video témata, jak říkám, těch prací je opravdu mnoho. A ta nejhorší práce – tu mám – asi před deseti lety dvojice, tenkrát se to ještě mohlo dělat ve dvojicích, vytvořila zhruba deseticentimetrový sádrový odlitek, který se měl podobat tanku a vypadalo to spíš jako kámen s takovým dřívkem, což mělo symbolizovat dělo. Tak ano, to byla nejhorší absolventská práce, která neprošla.

Propadl někdo z absolventské práce?

Ano, každý rok, kromě minulých dvou let.

Čeho se podle vás vyvarovat při obhajobách?

Nedělat věci na poslední chvíli. Pracovat soustavně. Pak už není stres, protože ten člověk se podpoří tím, že nějakým způsobem pracoval, takže za mě to bude asi opravdu soustavná práce.

Jaký máte názor na práce letošních deváťáků a originalitu?

Je velmi brzy to hodnotit, nemyslím si, že v tuto chvíli dokážu říct, že budete originální, protože je zapotřebí čas, abych to viděl, abych věděl o čem ti žáci pracují, ale ano, jsou tam témata, která jsou již originální.

Vzal jste si předmět Profesní přípravy dobrovolně?

Ne.

Nechtěl jste?

No, nechtěl. To sám ani nedokážu říct, prostě přišel ředitel a řekl: „Hele, co kdybys udělal předmět Profesní příprava…” a já si řekl, tak jo. Takže jsem spíš do toho byl tak jako hozen.

Jaké jsou vaše tipy ohledně prezentace a přednesu?

Přirozenost, lehká porce vtipu, a aby to mělo spád.

K. Gajdošová, 9.A

NEJOBLÍBENĚJŠÍ PŘEDMĚTY NA PRVNÍM STUPNI

Zajímalo vás někdy, jaký je nejoblíbenější předmět prvního stupně?

Jestli jste si tuto otázku někdy položili, tak tento článek je právě pro vás. Minulý týden jsme vytvořili dotazník, ve kterém žáci prvního stupně odpověděli na tuto otázku a výsledky jsou následující:

Graf

Na prvním místě se samozřejmě umístil tělocvik, jelikož naše škola je plná mladých, nadějných atletů. Vysoké umístění matematiky nás opravdu překvapilo, hned na druhém místě. Vypadá to, že na naší škole je více nadaných matematiků, než se původně zdálo.

Stella Furstová, Mariana Kubiasová, Akram Onallah

ŠESŤÁCI NA DRUHÉM STUPNI

„Cítíš nějaké změny z přechodu na druhý stupeň”?

Rozárie Kučerová 6.A: „Máme nové učitele a jsme dýl ve škole.”

Damian Rejnart 6.A: „Nové předměty a učitelé.”

Karina Tržická 6.B: „Žádné změny necítím.”

Honza Kouba 6.B: „Učitelé mají jiný přístup.”

„Rozumíš si s učiteli na novém stupni?”

Lukáš Busta 6.A: „Ano rozumím.”

Tereza Timárová 6.B: „Ano.”

„Jaký předmět ti jde nejméně a kdo tě na něj učí?”

Agáta Křiváková 6.A: „Asi angličtina s paní učitelkou Gabarovou.”

Matěj Pejšek 6.B: „Čeština s paní učitelkou Sýkorovou.”

Adam Štěpánek 6.A: „Čeština a učí mě pan učitel Kůta”

„Kolik máš nových předmětů a baví tě”

Mia Marli Stanislavová 6.B: „3 a ano baví mě”

Vanesa Bandyová 9.A

Snídaně

Jak už asi všichni víte, říká se, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne.

Já osobně na snídani často zapomínám, ale zajímalo by mě, kolik z vás si snídani ráno dává.

Byl rozeslán dotazník, ve kterém byly otázky ohledně toho, co si ráno ke snídani dáváte a jestli si ji, vůbec dáváte.

Nejvíc z vás odpovědelo, že si ráno snídani dáváte.

Někteří z vás si ke snídani dáváte vajíčka, cereálie nebo jogurty, ale nejvíce lidí odpovědělo, že si ke snídani dává ovesnou kaši.

Průměrný čas který strávíte přípravou a konzumováním vyšel na 5 až 15 minut.

Ti z vás, kteří si snídani nedáváte jste odpověděli, že hlad nemáte.

Sofie Goudriaan, 9.A

KONEC