Loading

У Стокгольмі оголосили лауреатів Нобелівської премії з літератури за 2018 та 2019 роки.

Польська письменниця українського походження Ольга Токарчук отримала премію за 2018 рік, а австрійський письменник Петер Хандке за 2019 рік.

ОЛЬГА ТОКАРЧУК

Ольга Токарчук народилася у 1962 році у Сулєхові (Польща).

Пані Токарчук є автором 8 романів та двох збірок оповідань. Деякі з її творів перекладені українською мовою, зокрема, "Мандрівка людей книги", "Правік та інші часи", "Гра на багатьох барабанчиках", "Останні історії", "Веди свій плуг понад кістками мертвих", "Бігуни".

У 2018 році вона отримала Міжнародну Букерівську премію за роман "Польоти". Голова журі, британська письменниця Ліза Аппіньянезі назвала Ольгу Токарчук "письменницею чудової дотепності, уяви та літературного стилю".

В одному з інтерв'ю письменниця розповіла про своє походження: "Моя бабця Ольга Токарчук була українкою, дід – поляком, після війни родина розпорошилась, частина лишилась тут, інша замешкала у Польщі, а ще частина – у Франції... Я не знаю української, хоча батько знає... І тут у Львові маю родину, недалеко від Збаража. А взагалі Токарчуки походять з Токів біля Тернополя".

ПЕТЕР ХАНДКЕ

Австрійський письменник Петер Хандке народився 1942 року в австрійській землі Каринтія.

"Протягом 50 років, підготувавши велику кількість творів у різних жанрах, лауреат з літератури 2019 року Петер Хандке зарекомендував себе як один із найвпливовіших письменників Європи після Другої світової війни", – йдеться у повідомленні нобелівського комітету.

У літературі пан Хандке дебютував в 1960-і роки. Він починав як авангардист, згодом почав писати в більш традиційному стилі, але водночас ключовим в його роботах була і залишилася мова як засіб сприйняття дійсності.

Крім романів, оповідань, віршів і п'єс, Хандке відомий своїми кіносценаріями. За його сценаріями зняті фільми: "Страх воротаря перед одинадцятиметровим", "Хибний рух", "Небо над Берліном". Крім того, Хандке і сам зняв два власні фільми – "Жінка-лівша" і "Відсутність".

Письменник – творчий наступник Франца Кафки та Генріка Ібсена. Його твори турбують свідомість політично підкованої громадськості, а у колег по перу викликають гнівне тремтіння. І все тому, що Петер Гандке не боїться озвучити суб'єктивну думку, що розходиться із загальноприйнятою.