View Static Version
Loading

Лекарствените продукти са от съществено значение за здравето на хората и животните, като помагат за неговото опазване и възстановяване. Ранното излекуване, неспазването на лечението, промените в терапията и предписваните дози, невъзможността от закупуване на точно необходимото количество или приключването на лечението водят до неизползвани лекарства или такива с изтичащ срок на годност в домакинствата. Така те се превръщат в отпадъци за нас, хората, като според различни оценки между 3 до 50% от всички лекарства в домакинставата се налага да бъдат изхвърлени.

Правилното съхраняване и изхвърляне на лекарствата е възможно и е наша лична отговорност!

Лекарствата, изхвърлени в мивки и тоалетни, попадат в отпадъчните води и рискуват да изтекат в сладководни системи и солени води:

  • Конвенционалните пречиствателни станции за отпадъчни води не са проектирани да отстраняват фармацевтични продукти, което води до емисии във водните басейни в непроменена или метаболизирана форма.
  • В зависимост от ефективността на конвенционалните пречиствателни станции, някои фармацевтични остатъци се отстраняват в ограничена степен и се събират в утайката от отпадъчните води.
  • Така те все още могат да навлязат в еко-системите, когато утайките от отпадъчни води се прилагат върху земя за селскостопанска употреба („разпръскване“) или компостиране (и двете често срещани практики в повечето страни.)

Да не забравяме: Лекарствата са за хората, на за водите!

Фармацевтичните продукти, изхвърлени в общите сметища, също могат да попаднат в околната среда. Когато смесените твърди битови отпадъци се депонират, съществува риск от изтичане на фармацевтични остатъци в околната среда, ако инфилтратът не се събира и третира правилно.

Да не забравяме: Лекарствата са за хората, на за почвата!

За по-голямата част от фармацевтичните продукти все още не са оценени тяхното дългосрочно влияние върху околната среда. Въпреки това е доказано, че някои от тях, при неправилно изхвърляне причиняват нежелани ефекти върху екосистемите, включително върху водните видове, промени във физиологията, поведението или възпроизводството им.

Ето защо е наша ЛИЧНА ОТГОВОРНОСТ да се освободим от ненужните лекарства на предвидените за това места!

Последствията от неправилното изхвърляне на неизползвано лекарство или с изтекъл срок на годност са три:

  1. Неблагоприятни ефекти върху екосистемите при навлизане в екологични системи, включително повишена смъртност при водните видове и промени във физиологията, поведението или възпроизводството.
  2. Възможен риск за общественото здраве от случайна или умишлена злоупотреба и отравяне, ако неизползваното лекарство се извлече от обществени или частни кофи за отпадъци.
  3. Неизползваните фармацевтични продукти представляват пропилени здравни ресурси и икономически загуби.

Полезни съвети

  • Купувайте само лекарства, от които се нуждаете.
  • Уведомете Вашия лекар или фармацевт, ако вече не приемате дадено лекарство.
  • Не споделяйте лекарствата си със семейството или приятелите си, тъй като ефектът от тях може да не е същият.
  • Не е безопасно да използвате предписани лекарства за лечение на други симтоми.
  • Вижте как и къде да предадете ненужните лекарства: у нас с тази дейност се занимава БалБок Инженеринг, които оперират в цялата страна и вече имат публикуван график на мобилните пунктове за събиране на опасни отпадъци от домакинствата, включително лекарства.
  • Споделете за инициативата ни със семейство, приятели и роднини.

Българската мрежа на Глобалния договор на ООН стартираме информационна кампания за правилното изхвърляне на лекарства с изтекъл срок на годност “Лек за теб, лекота за природата” #BeatMedicineWaste с експертен партньор Байер България.

Нашият призив е: Да опазим лекотата на природата, като оставим лекарствата за себе си!

Ако сте компания и имате желание да се включите в инициативата, можете да се свържете с нас на имейл адреса secretariat@unglobalcompact.bg

NextPrevious