2023 SDG Pioneers
Всяка година Глобалният договор на ООН отличава група от пионери в областта на Целите за устойчиво развитие - бизнес лидери, работещи на всяко ниво в своята компания, които използват бизнеса като сила за добро, за да постигнат 17-те Цели за устойчиво развитие. Чрез собствената си компания или като привличат други бизнеси, те помагат за постигането на една или повече от Целите за устойчиво развитие (SDGs), като същевременно допринасят за успеха на бизнеса. SDG пионерите играят важна роля за популяризирането на Глобалните цели и за доказване на ролята на частния сектор за тяхното постигане.
Конкурсът SDG Pioneers отдава глобално признание на лидерите, които ползват бизнеса като сила за добро, поставят си амбициозни цели и въздействат върху своите организации и обществото за постигане на устойчиво развитие. Учреден от най-авторитетната международна организация в сферата на устойчивостта, конкурсът допринася и за положителния имидж на участниците, увеличава видимостта сред потенциални партньори, предоставя възможности за нови сътрудничества и обмяна на опит.
През юни 2023 г. Българската мрежа на Глобалния договор отново ще отличи на официална церемония SDG Pioneer за страната, който ще участва във финалния световен кръг на конкурса. Носителите на световния приз ще бъдат обявени повреме на срещата на върха на лидерите на ООН през септември 2023 г. в Ню Йорк,САЩ.
Как да участвате?
Можете да подадете заявка за участие в националния кръг на SDG Pioneers до 15 май тук.
Настоящият световен пионер на Целите за устойчиво развитие
Първото българско издание на най-престижните световни награди за устойчивост, зад които стои Организацията на Обединените Нации, през 2022 г. отличи Димитър Цоцорков, председател на Надзорния съвет на “Асарел Медет” за национален SDG пионер. През юни 2022 международно жури от представители на ООН, бизнеса игражданския сектор нареди българския победител сред десетте бизнес лидери- световни пионери на Целите за устойчиво развитие.
За 2023 г. конкурсът SDG Pioneers за пръв път отделя специално внимание на малките и средни предприятия (МСП)
МСП представляват огромното мнозинство от бизнеса в световен мащаб и оказват значително въздействие върху околната среда, обществото и икономиката. Предоставяйки им отделна конкурсна категория, Глобалният Договор на ООН признава, че МСП са изправени пред уникални предизвикателства при прилагането на устойчиви бизнес практики поради ограничените си ресурси, опит и достъп до финансиране, но въпреки това, имат потенциала да бъдат иновативни и гъвкави лидери на устойчивото развитие.
Защо да кандидатствате?
- Получавате национално и световно признание за лидерството си по отношение на Целите за устойчиво развитие и работата на вашия бизнес.
- Представяте талантливите хора, които работят във вашата компания, напредват в постигането на Целите за устойчиво развитие и са новото поколение лидери.
- SDG Pioneers предоставя уникална възможност на професионалистите да развиват своята визия в организациите си и да създават промени
“Наградите SDG Pioneers целят да подчертаят, че бизнесът има решаваща роля за постигане на Целите за устойчиво развитие. Те са признание за инвестициите на компаниите в иновации и проекти в подкрепа на устойчивото развитие, за целенасочените им усилия в тази посока, залегнали в основата на бизнес-плановете им и отдавна вече неизменна част от оперативното им ДНК”, каза Дарина Георгиева, изпълнителен директор на Българската Мрежа на Глобалния Договор на ООН. “Наградата на Димитър Цоцорков и “Асарел Медет”, включването на бизнес лидер от България сред десетимата пионери на устойчивостта в света за 2022 г. доказа, че всички усилия са нужни и оценени, и че по пътя към големите цели няма малки крачки или малки участници.”
Кой може да кандидатства?
Професионалисти, работещи на всяко ниво в компания, която е член на Глобалния договор на ООН, могат да кандидатстват или да бъдат номинирани. Ще бъдат разглеждани само кандидати от компании, които са участници в Глобалния договор на ООН от 1 октомври 2022 г. и са представили поне едно Комюнике за напредъка (CoP).
Конкурсът се провежда изцяло по методика на Глобалния договор на ООН.